Jakmile nastane topná sezona, hasiče začnou zaměstnávat požáry sazí v komínech, požáry kvůli nesprávné obsluze topidel, kvůli manipulaci se žhavým popelem či špatnému umístění hořlavých předmětů v blízkosti topidla. Nejvíce požárů pak vznikne přímo v komíně, kde se vznítí nevyčištěné saze.
Starat se o topidla a čistit je nám ukládá nařízení vlády č. 91/2010 Sb. o podmínkách požární bezpečnosti při provozu komínů, kouřovodů a spotřebičů paliv. Když člověk údržbu zanedbá, může dostat pokutu 10.000 Kč, v případě vzniku požáru se částka může vyšplhat až na 25.000 Kč. Také pojišťovnu při rozsahu škod zajímá, zda majitel nic nezanedbal a pokud se zjistí, že nedodržel obecně platné požární předpisy a nařízení, má pojišťovna právo krátit pojistné plnění.
Pokud se požár z komínu nerozšíří, může majitel mluvit o štěstí. Hasiči však zasahovali u řady událostí, kdy požár způsobil velké škody. Například vloni od jiskry ze zanedbaného komína shořela střecha i půdní prostory rodinného domu v Hrádku nad Nisou. Škoda byla vyčíslena na 800.000 Kč. Vloni vyjížděli hasiči k 23 požárům sazí v komíně, dalších 9 událostí bylo spojených s topidly. Letos zasahovali zatím 12x, poslední událostí byl požár sazí v komíně v sobotu 10. 10. 2015 v Oldřichově v Hájích. Na místě pomáhaly s hašením 2 jednotky.
Na to, kolikrát komín čistit, odpovídá tabulka v příloze nařízení vlády č. 91/2010 Sb. Záleží na výkonu spotřebiče a druhu paliva. Pro příklad si uvedeme spotřebič s celoročním provozem na pevná paliva u běžného rodinného domu, kde je výkon do 50kW. Čištění spalinové cesty by zde mělo proběhnout 3x do roka a pokud je člověk schopen cesty sloužící pro odtah spalin vyčistit sám, může to provádět svépomocí. Něco jiného je však kontrola spalinové cesty a výběr tuhých znečišťujících částí. Tu provádí pouze osoba způsobilá v kominictví a musí proběhnout 1x za rok!
Při topení je důležité používat druh předepsaného paliva. Zejména u spotřebičů na pevná paliva bývá často tato zásada porušována a lidé nepoužívají kvalitní topivo a házejí do kamen vše možné včetně PET lahví. Nutné je dodržovat i bezpečné vzdálenosti, kdy by měl mít každý spotřebič výrobcem stanoveny bezpečné vzdálenosti od hořlavých předmětů.
Když v komíně začne hořet, okamžitě přestaňte topit, vyberte topeniště a volejte linku 150 nebo 112. Požár v komíně nikdy nehaste vodou, mohlo by dojít k jeho popraskání nebo výbuchu. Uhašení nechte na hasičích, kteří jsou vybaveni speciálním nářadím. Lézt na střechu a hasit svépomocí není určitě dobrý nápad, vloni byli liberečtí hasiči voláni k události, kdy majitel u komínu uklouzl, sjel po střeše a spadl na zem.