S příchodem chladnějšího počasí se již v mnoha domácnostech začalo přitápět. S tím souvisí riziko vzniku požáru. Každoročně se setkáváme s požáry, jejich příčinnou byl špatný stav komína.
V uplynulé topné sezóně zasahovali jihomoravští hasiči u 68 požárů, jejichž příčinou byly topné soustavy. Nejčastěji šlo o požár sazí v komíně (46x) a o nesprávnou instalaci topidel a kouřovodů (7x). Při těchto požárech přesáhla škoda 1,3 milionů korun. Jeden člověk zemřel a jeden se zranil.
Tyto typy požárů jsou nebezpečně tím, že se mohou z komínového tělesa rozšířit i do dalších prostor domu a způsobit tak značné škody na majetku a samozřejmě ohrozit na životě. Další nepříjemností je fakt, že po požáru komína nelze tento ihned používat, což je v zimě pro domácnosti komplikací.
Není při tom obtížné těmto událostem předcházet. Častou příčinou vzniku požáru uvnitř komínového tělesa je totiž jeho zanedbaný stav.
V této souvislosti mluvíme o čištění, kontrole a revizi komínů, kouřovodů.
Četnost těchto úkonů stanoví nařízení vlády č. 91/2010 Sb., o podmínkách požární bezpečnosti při provozu komínů, kouřovodů a spotřebičů paliv. Dodržovat stanovené termíny je povinností každého uživatele.
Kontrolu spalinové cesty smí provádět jen odborně způsobilá osoba, kterou je držitel živnostenského oprávnění v oboru kominictví. O výsledku kontroly a případném vyčistění komína vystaví písemnou zprávu.
Čištění spalinové cesty, sloužící pro odtah spalin od spotřebiče na pevná paliva do výkonu 50 kW, je možné provádět i svépomocí. Čištění by mělo být zaměřeno zejména na odstraňování pevných znečišťujících částí nahromaděných v komíně.
Vymetací otvory komína musejí být opatřeny dvojitými plechovými nebo betonovými dvířky. Dvířka nesmí být poškozená a musí být dostatečně těsná. Je třeba se přesvědčit, zda v komíně nejsou zazděné trámy. Komíny musí být volně a bezpečně přístupné.
Pokud vznikne požár sazí v komíně, je nutno z blízkosti komínového tělesa urychleně odstranit všechen hořlavý materiál a požár ohlásit na tísňovou linku 150 případně 112. Hořící saze nikdy nehasit vodou, komín by mohl popraskat. Hasiči používají k sražení a uhašení hořících sazí v komíně převážně suchý písek.
Při používání spotřebičů paliv je potřeba především dodržovat návod výrobce, který řeší správné umístění a připojení spotřebiče. Stanovuje používání předepsaného paliva a informuje o možných nebezpečích při používání.