VĚDA A TECHNIKA / Auto-moto

Až za 20 % nehod může únava!
Ilustrační foto. 
Autor / zdroj foto: ingimage / Leviathan

Letní vysoké teploty jsou zprostředkovaně viníkem až 20 procent dopravních nehod. Horké počasí má totiž zásadní vliv na únavu řidiče. Právě ta je podle některých odborníků příčinou až 10 % nehod na silnicích a až 20 % na dálnicích.

Samozřejmě, že jsou známy i hodiny, které jsou považovány za ty nejriskantnější, tedy kdy únava doléhá na řidiče nejvíce. Hovoříme jak o nočních hodinách v rozmezí 2 až 4 hodin ráno, tak ve stejné době, tedy od 14 do 16 hodin odpoledne. V velmi horkém létě, jako je letos i v Čechách, se k tomu přidává ještě pozdně odpolední chvíle asi v rozmezí 17 až 19 hodin, kdy je po celodenním žáru vše doslova rozpáleno. Teplota ve vozidle tak v oblasti palubní desky, kam dopadají sluneční paprsky, může dosahovat 60 a více stupňů Celsia.

Tato fakta mají být radou pro řidiče – na nejrizikovější hodiny je dobré naplánovat při dlouhých cestách zastávky, odpočinek nebo pauzu na jídlo a podobně.

No a koho se únava nejvíce dotýká? Nizozemští specialisté na dopravu vyhodnotili konkrétní nehody, aby zjistili, že nejvíce nebezpečná je únava pro tyto kategorie řidičů: profesionální řidiči jezdící na dlouhých trasách, ti, kdo v běžném životě pracují na směny (tudíž si o dovolených naruší svůj zaběhnutý rytmus), lidé tropící poruchami spánku (usedají za volant nedostatečně vyspalí) a nakonec mladí do 25 let.

Rychlý průzkum na trhu s ojetými vozy

V nabídce Auto ESA jsme zjistili bez klimatizace aktuálně naprosté minimum vozidel. Tento stav nám potvrdil i ředitel strategického rozvoje Pavel Foltýn a dodal: "Jde především o vozy starší 10 let. Z celkového počtu cca 2500 nabízených vozů jde o 12% - 15 % vozidel. Jedná se například o vozy typově ŠKODA Fabia, kdy ještě v základní výbavě klimatizace nebyla a také o dodávky a lehká užitková vozidla, kde se v minulosti klimatizace také objevovala velmi sporadicky. Aktuálně více než 90 % vykupovaných vozidel je vybaveno klimatizací."

Rady ÚAMK a Auto ESA jak přežít vedro za volantem vozidla bez klimatizace

1. Vozidlo parkujte pokud možno ve stínu nebo v podzemních garážích

2. Používejte ochranné termo folie zakrývající přístrojovou desku

3. Zkontrolujte stav a množství chladící kapaliny

4. Před delší jízdou se pořádně hydratujte minerální vodou, slabým čajem nebo jontovými nápoji

5. Do vozu si s sebou vezměte vychlazené tekutiny

6. Pijte i když nemáte pocit žízně

7. V případě, že je před vámi několikakilometrová kolona, je lepší zastavit u nejbližší benzinové stanice a občerstvit se. Mnoho času tím neztratíte a nabererte nové síly, případně dokoupíte potřebné nápoje

8. Cestujete-li s malými dětmi, dělejte časté přestávky. Nenechávejte děti v zaparkovaném vozidle. Ani spící osoby. Teplota ve voze může během chvíle přesáhnout i 60st. Celsia

9. Snažte se zamezit přímému svitu slunce do vozu. Například bočními roletkami, nebo ještě lépe vlhkým ručníkem

10. Máte-li chladící box, který lze zapojit do automobilové zástrčky, naplňte jej ledem a dostatečným množstvím tekutin

Autor / zdroj: Petr Vomáčka

Reklama

Aktivní Dítě

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.