Každoročně v letních měsících řeší odbor ochrany životního prostředí úmrtí psů v autech. Teplota uvnitř se totiž během krátké chvíle vyšplhá na šedesát až sedmdesát stupňů.
„Lidé jsou nepoučitelní a neuvědomují si základní věci. Když nechají svého psa v zaparkovaném autě, je to stejné, jako by jej dali do sauny, ovšem bez možnosti úniku. Teplota uvnitř se totiž během krátké chvíle vyšplhá na šedesát až sedmdesát stupňů. Pes se potí téměř výhradně pouze na tlapách a ochlazuje se dýcháním. V autě potřebuje spíše průvan a přikrytí těla mokrým ručníkem. Rozhodně mu nestačí pootevřeného okénko a miska s vodou. I když je vozidlo vychlazené klimatizací, velmi brzy se zahřeje, pes velmi trpí, zkolabuje a může zemřít,“ konstatuje vedoucí odboru Svatopluk Mika a vzpomíná na otřesný případ z minulosti, kdy majitel nechal v autě své dva psy celé tři hodiny.
„Jeden pes tenkrát zemřel a druhého před jistou smrtí zachránil mladík, který vyrazil okénko a psa vyprostil. Ztrátu svého čtyřnohého přítele pak jeho pán při sepisování protokolu oplakal,“ popisuje neradostnou událost Svatopluk Mika a upozorňuje, že hranice postihu je až půl milionu korun.
Ve správním řízení uložil odbor ochrany životního prostředí zatím nejvyšší pokutu za ponechání psa ve vozidle, a to ve výši deset tisíc korun.