LETOHRAD
Přestřižením stuhy byl v Letohradě ve čtvrtek symbolicky ukončen projekt modernizace zdejší čistírny odpadních vod a rozšíření kanalizační sítě, který výrazným způsobem ovlivní kvalitu vody v recipientu Tiché Orlice.
Původní čistírna odpadních vod s kapacitou 4553 EO (ekvivalentních obyvatel) přestala dostačovat rostoucím požadavkům, proto investor, společnost Vodovody a kanalizace Jablonné nad Orlicí, a.s., zahájil v roce 2011 realizaci projektu "Intenzifikace ČOV Letohrad a Kanalizace Letohrad - dokončení". "Modernizovaná čistírna odpadních vod má nyní kapacitu 15.450 EO. Zároveň byl zvýšen její výkon z původních 23 l/s na 74 l/s zpracovávaných odpadních vod," uvedl v průběhu slavnostního zahájení ředitel společnosti Vodovody a kanalizace Jablonné nad Orlicí, a.s. Bohuslav Vaňous. Základem intenzifikace se stala dostavba druhé biologické linky s nádržemi na denitrifikaci a regeneraci kalu za současné výměny technologického vybavení stávající biologické linky. "Díky nově instalovaným technologiím tak čistírna odpadních vod beze zbytku splňuje požadavky legislativy, především v parametrech celkový dusík a celkový fosfor," doplnil Vaňous.
Součástí projektu byla také dostavba kanalizace v Letohradě a místní části Kunčice. Vybudováno bylo téměř 3700 metrů nové kanalizace, díky čemuž je na kanalizační síť napojeno cca 95 % obyvatel Letohradu. Celkové náklady na realizaci projektu dosáhly 99,2 mil Kč. Částkou 70,7 mil. Kč přispěl Fond soudržnosti EU prostřednictvím Státního fondu životního prostředí a 28,5 mil. Kč uhradila společnost Vodovody a kanalizace Jablonné nad Orlicí.
Projektovou dokumentaci připravila společnost VIS - Vodohospodářsko-inženýrské služby, spol. s r.o. a manažerem projektu byla společnost DABONA s.r.o. Zhotovitelem stavby se stalo sdružení "ČOV a Kanalizace Letohrad - dokončení" zastoupené vedoucím účastníkem sdružení společností VCES a.s.
"Veškeré stavební práce probíhaly za plného provozu čistírny odpadních vod. Díky vhodně zvoleným postupům nebylo nutné z důvodu montáže nové technologie a přepojování jednotlivých částí přerušovat provoz ČOV," přiblížil průběh výstavby Miloš Emmer, obchodní ředitel společnosti VCES a.s. "Museli jsme se také vypořádat s ochranným pásmem trafostanice, které zasahovalo až do třetiny staveniště potřebného k vybudování nové biologické linky. Této skutečnosti jsme museli podřídit plánování prací a výběr mechanizace," uzavřel Emmer.
"Na další období připravujeme projekt rozšíření vodovodu "Letohrad - Orlická skupina". V současné době je dokončena studie a ve fázi příprav je výběrové řízení na dodavatele projektové dokumentace. Přepokládané náklady na realizaci tohoto projektu jsou mezi 80 a 90 mil. Kč v závislosti na zvolené alternativě," nastínil další investice společnosti Vodovody a kanalizace Jablonné nad Orlicí Bohuslav Vaňous.