KULTURA / Divadlo

Popis:
Autor / zdroj: Tomáš Kubelka
3.8.2020

Divadelnímu open air festivalu Pernštejnlove přálo počasí i diváci

Pardubice

Pět dní plných divadla, lásky a spokojených diváků zažil minulý týden Zámek Pardubice. Divadelní open air festival Pernštejnlove nabídl celkem deset představení o lásce a všem, co s ní souvisí. Přálo mu nejen mimořádně teplé a suché počasí, ale také diváci – řada představení byla vyprodána. Pátý ročník festivalu, který v sobotu 1. 8. uzavřelo představení Divadla bez zákulisí s názvem Tlustý prase, tak proběhl bez větších omezení.

„Souhra renesančního zámku, skvělých her různých žánrů a teplých letních večerů opět vytvořila kouzelnou atmosféru. Za letošní dramaturgii jsme si vyslechli od diváků řadu milých pochval, spokojení byli i s plynulou organizací bez front,“  shrnuje letošní ročník Tomáš Libánek, ředitel Východočeského muzea v Pardubicích, které festival společně se spolkem NaEx pořádá.

Novinky festivalu měly úspěch

Poprvé za dobu trvání festivalu usedli diváci do šapito na zámeckých valech. „Trochu jsme měli strach, zda nebude pod plachtou velké vedro nebo jestli nebude do produkce zasahovat venkovní ruch. Nic takového se nestalo a s šapito určitě počítáme i příští rok,“ pochvaluje si scénu na prvním rondelu Tomáš Libánek.

Pernštejnlove zahájila mafiánská opera Zmrazovač pražského Divadla Ad Hoc, která si získala srdce diváků geniálním přetextováním těch nejslavnějších operních árii. Z inscenací v šapito diváci nejvíce ocenili Kabaret nahatý Shakespeare z olomouckého divadla Tramtarie nebo komedii Tři verze života v podání D3 z Karlových Varů. „Poprvé jsme také zařadili do programu tzv. představení naslepo. Neřekli jsme divákům, co je čeká. Příjemně nás překvapilo, že to publikum neodradilo a šlo do toho s námi,“ uznává Kateřina Fikejzová Prouzová.. V zaplněném šapito je pak čekal lehce nekorektní stand-up Děláme to ve třech. 

Festival mají rádi diváci i divadelníci

Na hlavní scéně na zámeckém nádvoří po pět večerů čekala diváky pokaždé komedie jiného charakteru. Například herecký koncert Jana Sklenáře a Martiny Eliášové v inscenaci Oskar a růžová paní, skvělá herecká souhra Divadla Commedia Poprad nebo úchvatná pohybová groteska souboru Geisslers Hofcomoedianten. „Vážíme si toho, že diváci za námi celý festival chodí a mají chuť si s námi popovídat o tom, co viděli. Máme tak zpětnou vazbu k programu i organizaci festivalu,“ říká Kateřina Fikejzová Prouzová s tím, že ohlasy od publika byly velmi pozitivní. Chválou nešetřili ani účastníci. „Jménem souboru chci poděkovat za pozvání a za fantastický zážitek, festival je na vysoké úrovni a máte ho perfektně organizačně zvládnutý,“ nešetřil chválou Martin Cirkl z Karlových Varů. 

Doprovodný program až za rok

Kvůli koronavirové epidemii se organizátoři letos rozhodli zrušit doprovodný program. Výjimkou byla sobotní premiéra pohádky Hermína a začarovaný stromek pro nejmenší děti v šapito v podání pardubického Týbrďo divadlo. Diváci se také každý den po produkci na zámeckém nádvoří mohli zúčastnit legendárního Školního výletu Václava Bartoše. „Pevně doufáme, že příští rok připravíme plnohodnotný doprovodný program plný komorních koncertů a netradičních divadel,“ uzavírá Kateřina Fikejzová Prouzová.

Záštity nad festivalem se ujali místopředsedkyně Senátu Miluše Horská, 1. náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek a náměstek primátora města Pardubic Jan Mazuch. Divadelní festival se uskutečnil za finanční podpory města Pardubice, společností Eurovia, a. s., Archatt, s. r. o., EOP Opatovice, a. s., a řady dalších firem.

Autor / zdroj: Kateřina Procházková Skůpová

DALŠÍ ČLÁNKY

Čtyřiadvacátá dokumentární Ji.hlava začíná za čtyři dny – a bude on-line

Půjde o zcela plnohodnotný ročník, který nabídne více než 270 filmů, debaty s režiséry, diskuse Inspiračního fóra i program pro děti. Festival otevře

Zapečená cuketa

Jednoduché zapečené jídlo, které může být skvělou krémovou přílohou plnou chuti, aniž by bylo příliš tučné. Pro lehkou večeři podáváme se salátem.

Navzdory pandemii se bude i letos konat Festival bulharských filmů

Pořadatelé upravili formát a letos můžete festival navštívit z pohodlí a hlavně bezpečí svého domova. Již dvanáctý ročník v řadě proběhne online. Díky

DNES SE STALO

VYNÁLEZY25. října 1894

Václavské náměstí v Praze osvětluje elektrické pouliční světlo inženýra Křižíka.

KULTURA25. října 1948

vzniklo v Brně profesionální loutkové divadlo Radost.

VYNÁLEZY25. října 1959

profesor Jaroslav Heyrovský dostal Nobelovu cenu za polarografické metody a jejich využití v analytické chemii (první Čechoslovák).

POZVÁNKA OBRAZEM