Česká republika je teprve sedmým státem, který spustil provoz telefonické linky pro oběti kriminality a domácího násilí. Linka zatím funguje v Rakousku, Německu, Dánsku, Nizozemí, Chorvatsku a Irsku.
"Všechny členské státy by měly nastavit takový systém, který bude efektivně pomáhat obětem trestných činů. Oběti zločinu stály vždy spíše na okraji zájmu. Pachatelé trestného činu se stávají zdrojem pozornosti, a to je špatně. Odčinění nebo alespoň odškodnění následků trestných činů, samozřejmě je-li něco takového vůbec možné, se neobejde bez účinné pomoci obětem," zdůrazňuje europoslanec Tomáš Zdechovský.
Speciální linka Bílého kruhu bezpečí 116 006 je zdarma a non-stop Pod číslem 116 006 je od pátku 20. února v České republice dostupná zdarma a non-stop telefonická krizová pomoc pro oběti kriminality a domácího násilí. Bílý kruh bezpečí tuto linku zprovoznil u příležitosti letošního Evropského dne obětí, který připadá na neděli 22. února.
"Ti, kdo utrpěli v důsledku trestné činnosti újmu, potřebují emocionální podporu a také dostatek informací o svých právech a možnostech, jak se svých práv domoci," oceňuje Zdechovský tento počin a především práci Bílého kruhu bezpečí.
"Tato linka pomoci je bezplatně provozována vůbec poprvé. Non-stop linky jsme v České republice měli, ale pro volající byly zpoplatněné. Za třináct let jejich provozu evidujeme 86 539 volání, tj. průměrně dvacet telefonátu každý den včetně víkendů a svátků," vysvětluje důvody zprovoznění nové linky prezidentka Bílého kruhu bezpečí Petra Vitoušová.