AKTUÁLNĚ / Doprava

Cyklisté a bezpečnost v dopravě
Ve čtvrtek 16. 7. 2015 dopoledne se policisté zaměřili na kontrolu cyklistů na Prostějovsku. 
Autor / zdroj foto: Policie ČR

S pěkným počasím se zvyšuje počet cyklistů na silnicích. Proto zde máme několik upozornění pro ně i pro ostatní účastníky silničního provozu.

Tam, kde jsou zřízeny cyklostezky, je povinností cyklistů je používat!

Cyklostezka, je určena pro cyklisty a chodci ji mohou využívat pouze při obcházení nebo vycházení ze stezky pro chodce a cyklisty, při tom nesmí ohrozit cyklisty, kteří jedou ve svém pruhu. Cyklostezku mohou používat i osoby pohybující se na kolečkových bruslích, koloběžkách a čtyřkolkách.

Při různých dopravně bezpečnostních akcích se policie zaměřuje nejen na řidiče, ale velkou pozornost věnuje i cyklistům, vybavení jejich kol a hlavně dodržování dopravních předpisů.

Za řidiče se považuje i účastník provozu na pozemních komunikacích, který řídí nemotorové vozidlo, tedy i cyklista. Vztahují se na něj předpisy jako na řidiče motorového vozidla. Na tuto skutečnost cyklisté často zapomínají a vyžadují od řidičů přednost na cyklistických přechodech, což zákon řidičům neukládá. Mohlo by tak z neznalosti zákona dojít k vážným dopravním nehodám nebo i osobním kolizím.

Pokud je účastníkem dopravní nehody cyklista, následky bývají vážné. Proto tímto policie upozorňuje cyklisty, aby si před jízdou zopakovali pravidla silničního provozu, křižovatky, přednosti v jízdě, dále, že cyklisté musí jezdit jen jednotlivě za sebou a ne vedle sebe.

Děti do 18 let musí jezdit na kole s ochrannou přilbou, je doporučená i pro dospělé. Do 10 let nesmí děti jezdit na kole samy po silnici. Dále na běžném jízdním kole není dovoleno jezdit ve dvou, pouze pokud je kolo vybaveno pomocným sedadlem může osoba starší 15 let vést dítě mladší 7 let. Toto sedadlo musí být připevněno na rám kola a opatřeno pevnými podpěrami pro nohy dítěte.

Mezi povinnou výbavu každého jízdního kola patří:

Bílá odrazka na přední části kola a červená na zadní části kola. Dále na kolo patří oranžové odrazky na pedály a na špice kol. Tyto odrazky mohou nahradit odrazové materiály umístěné na oděvu či obuvi cyklisty. Vždy však musí být dobře viditelné.

Za snížené viditelnosti ještě vepředu bílé světlo a vzadu červené světlo nebo blikačka. Osvětlení může být připevněné i na batohu nebo na čele cyklisty. Podmínka však je, že musí být cyklista již z dálky vidět!

Důležité jsou i dvě funkční, na sobě nezávislé brzdy, přední a zadní.

Volné konce trubice řidítek nebo páček brzd musí být zaslepeny nebo hrany obaleny.

Dále by si měl cyklista před zahájením cyklistické sezóny zkontrolovat pneumatiky a ráfky kol. Poškození nebo deformace mohou narušovat bezpečnost jízdy.

Zda má cyklista blatníky nebo kryt řetězu záleží na jeho zvážení.

Další podmínka u cyklistů mladších osmnácti let je cyklistická přilba. Přilba je doporučená i pro ostatní cyklisty, hlavně pro ty, kteří jezdí denně. Hlava je totiž při nehodě jednou z nejzranitelnějších částí těla.

Z kontrol vyplývá, že mnoho cyklistů využívá ke zvýšení své bezpečnosti reflexní vesty nebo jiné reflexní pásky na oděvech. Jedná se o velmi pozitivní zjištění, ale i přes tyto doplňky je osvětlení kola za snížené viditelnosti povinné!

Za první pololetí roku 2015 došlo na silnicích Olomouckého kraje k 127 dopravním nehodám cyklistů, z toho bylo 5 nehod dětí a 5 osob se smrtelně zranilo. V roce 2014 to bylo 125 nehod cyklistů, z toho 12 dětí a zemřel jeden cyklista.

Celkem v letošním roce došlo na území kraje ke 2239 dopravním nehodám, při kterých zemřelo 22 osob, loni za stejné období to bylo 2031 nehod a na silnicích zemřelo 14 osob.

Ve čtvrtek 16. 7. 2015 dopoledne se policisté zaměřili na kontrolu cyklistů na Prostějovsku. Oslovili celkem 57 cyklistů. Při kontrolách vybavení dopravního prostředku bylo pouze 23 cyklistů, kteří měli vše v pořádku, i dospělí cyklisté měli doporučenou cyklistickou přilbu. U čtyř cyklistů do 18 let bohužel tento ochranný prvek chyběl. Policisté tyto přestupky vyřešili domluvou.

Dle poznatků se dají cyklisté rozdělit na dvě skupiny. V jedné jsou osoby, které cyklistiku berou jako rekreační sport a ti mají kola vybavená a jezdí i s ochrannou přilbou. Do druhé skupiny patří cyklisté, kteří kolo používají jako dopravní prostředek, který je přepraví z místa na místo (na nákup, na úřad, na návštěvu do vedlejší obce apod.) Cyklisté svá kola mají často ve špatném technickém stavu, a co se týká vybavenosti, ta je minimální. Bohužel tito cyklisté se často stávají účastníky nehod.

V současných horkých dnech musí cyklista hlavně pamatovat na svůj zdravotní stav a fyzickou kondici. Přetěžování organismu může také být jednou z příčin nehody.

Někteří podcení své síly nebo zdravotní stav, jiní se na jízdu posilní alkoholem a pak nedokáží správně reagovat na vzniklou situaci a dochází k nehodám. Ne všechny nehody, které se v letošním roce staly na našich silnicích, jsou zaviněny kontaktem mezi cyklistou a autem.

Mezi nešvary cyklistů při jízdě na kole patří například kličkování mezi stojícími auty, nesprávné předjíždění a odbočování do druhého jízdního pruhu, nebezpečná a rychlá jízda, nedání přednosti při vjíždění na hlavní silnici, jízda dvou cyklistů vedle sebe, nedodržení bezpečné vzdálenosti mezi sebou, přecenění svých možností, jízda bez cyklistické přilby, nesprávné nebo vůbec žádné osvětlení kola za snížené viditelnosti, špatný technický stav kola a v neposlední řadě je zde také alkohol. Cyklista je také účastníkem silničního provozu a platí pro něj zákaz požívání alkoholu před jízdou i během jízdy.

Autor / zdroj: Marta Vlachová

Reklama

Aktivní Dítě

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.