Během pondělí 10. srpna vyjížděli hasiči k nejvíc požárům za posledních 5 let. Celkově jich bylo 199.
Tradičně nejvíc požárů zaznamenávají hasiči na jaře, kdy lidé uklízejí zahrady po zimně, vypalují trávu a spalují biologický odpad. Pro léto není takto dramatický nárůst požárů typický. I nejtragičtější den na požáry v historii hasičů byl na jaře. Bylo to konkrétně dne 21. dubna 1996. V tento den vyjeli hasiči k 597 požárům.
Již dvanáct krajů (chybí Olomoucký kraj a Hl. m. Praha) vyhlásilo období tzv. nepříznivých klimatických podmínek z důvodu zvýšeného nebezpečí požáru. Pro toto období se vydávají konkrétní omezení.
1. Zákaz rozdělávání ohňů a spalování hořlavých látek (odpad, suchá tráva, sláma, větve apod.) na volném prostranství, a to zejména v blízkosti lesních porostů a souvislých travních porostů, polí s obilovinami a pícninami.
2. Zákaz jízdy parních lokomotiv bez přijatých protipožárních opatření.
3. Povinnost trvale zajistit volné průjezdové komunikace do lesů a ke zdrojům vody určeným k hašení požárů.
4. Zákaz provádění ohňostrojů, pyrotechnických efektů nebo obdobných efektů, při kterých se používá otevřený plamen (např. lampiony štěstí).
5. Osoby hospodařící v lese mohou provádět pouze nezbytné práce spojené s hospodařením v lesních porostech bez použití otevřeného ohně.
Pokud lidé nedodrží tato omezení, hrozí jim ze strany hasičů vysoké pokuty. U právnických a podnikajících osob se mohou vyšplhat až na sta tisíce. Fyzická osoba může dostat pokutu až 25 000 korun.