PARDUBICKÝ KRAJ
Podle aktuálních údajů neziskové společnosti ECOBAT odevzdali loni lidé i firmy v Pardubickém kraji 41 913 kg použitých baterií a akumulátorů. Na celorepublikovém výsledku ve výši 1 097 tun se kraj podílel 3,8 %. Každý obyvatel Pardubického kraje tak odevzdal k recyklaci 80 g baterií, což představuje přibližně 3,5 kusů tužkových baterií typu AA. Mateřské, střední a vysoké školy přispěly k celkovému výsledku kraje 22,8 %.
Rok 2014 byl v oblasti zpětného odběru použitých baterií a akumulátorů z pohledu výsledků předchozích let úspěšný. "Baterie se u nás třídí již 12 let a loni Češi opět překonali hranici 1 000 tun což je přibližně 32 % všech baterií prodaných v ČR. Těší nás, že se do třídění baterií zapojuje rok od roku více občanů i firem. Od příštího roku však nebude ani toto množství baterií dostačující, jelikož směrnice Evropské unie zvyšuje od ledna 2016 minimální limit na 45 %. Čeká nás tak všechny ještě hodně práce, abychom požadavky EU splnili. Z jiných evropských zemí, jako je Švýcarsko či Švédsko, však víme, že je tento cíl dosažitelný. Velký potenciál je jak u samotných občanů, tak ve firmách i obcích," komentuje výsledky sběru Petr Kratochvíl, jednatel společnost ECOBAT.
Pardubičané si zvykají třídit baterie do červených kontejnerů
Pardubický kraj patří mezi kraje se slabšími výsledky, které však výrazně vylepšuje aktivita místních škol. ECOBAT loni rozšířil v kraji počet míst zpětného odběru o 49 na aktuálních 1 264 míst. "Všechny prodejny, které v rámci svého sortimentu prodávají přenosné baterie, jsou povinny baterie bezplatně přijmout, a to bez ohledu na jejich značku, velikost či množství. Čím dál častěji lidé také využívají červených kontejnerů na drobná elektrozařízení, do kterých lze odkládat i vybité baterie. V Pardubickém kraji bylo 12,7 % baterií vytříděno právě do těchto venkovních nádob, což jen potvrzuje, že lidé v tomto kraji preferují více než v jiných částech republiky právě tento typ sběrného místa," zakončuje Kratochvíl. Kromě toho lze baterie odevzdávat ve sběrných dvorech a mobilních sběrnách nebezpečných odpadů. Společnost ECOBAT organizuje sběr baterií také na školách, úřadech a ve firmách.